Pred predvideno izgradnjo kasete za odlaganje izkopanega materiala (ob poglabljanju ugreza Luke Koper) so bile na obmoÄju parc. Å¡t. 799/29, k.o. Ankaran izvedene predhodne arheoloÅ¡ke raziskave v obliki izkopa 7 strojnih testnih jarkov.
Testni jarki so bili umešÄeni tako da bi dali Äim bolj reprezentativne rezultate za celotno obmoÄje (Slika 1). Globina izkopov je veÄinoma segala do nivoja podtalnice (-1,2 do -1,5 m). Zaradi preverbe obstoja arheoloških ostalin, sta bila poglobljena testna jarka 1 in 7 (TJ 1 do globine -5,2 m, TJ 7 pa do -2,2 m).
Pod ornico se skoraj v vseh testnih jarkih pojavlja cca. 10 cm debelo glineno nasutje (SE 1104, 3011, 4001, 5001, 6001, 6003, 7001). Na nekaterih delih je vmes še poplavni sediment Rižane. V tem glinenem nasutju je ležalo veÄ najdb, ki jih pripisujemo mlajšim zgodovinskim obdobjem (novi vek, moderni Äas), pogoste pa so tudi morske školjke. Nastanek plasti velja pripisati urejanju poljedelskih površin. Pod tem nasutjem ležijo naplavine, ki jih pripisujemo Rižani. Ponekod se kot posledica plimnega vala (npr. SE 2007) pojavljajo tudi naplavljene morske školjke.
V testnih jarkih 1b, 3 smo locirali ostanke drenaže. V TJ 1b (1110) in 3 (SE 3015, 3004) je šlo za moderne/polmoderne strojne vkope s položeno cevjo in s pešÄenim zasutjem. Poleg tega smo v testnih jarkih opazili tudi veÄ jarkov zapolnjenih z glinenimi sedimenti (SE 3013, 6009). Verjetno gre za stare drenažne kanale, saj so izkopani že iz ornice oz. glinenega nasutja pod njo.
Z arheološkim vrednotenjem smo preverili sedimente, ki so nastajali v mlajših Äasovnih obdobjih, zlasti v Äasu po regulaciji Rižane in uporabi podroÄja za poljedelstvo (t.j. po I. svetovni vojni).
Sedimentov oz. struktur, ki bi jih lahko z gotovostjo pripisali ostankom solin, nismo našli. V TJ 2 (SE 2005), 5, 6 (SE 6011) so bile sicer odkrite cca. 0,5 m široke linije iz plastnatih flišnih pešÄenjakovih plošÄ. Možno je, da gre za strukture, povezane s solinami. Lahko pa bi jih pripisali tudi delu starega drenažnega sistema. Da te strukture predstavljajo nekakšno mejo (bariera kopno-morje?) je opaziti tako v TJ 2 in 5 ter delno vTJ 6, kar je jasno vidno v razliÄni sedimentaciji na obeh straneh strukture.
Stratigrafija tal se je na nivoju vzdolž strukture najbolj razlikovala v TJ 2: južno od nje (na Rižanski strani) je do strukture segala siva glinasta plast z morskimi moluski (SE 2007). OÄitno je ta struktura funkcionirala tudi kot sedimentacijska bariera – severno od nje teh moluskov ni. Nasprotno pa je na severni strani odložena delno oksidirana glina s toÄkovno pigmentacijo kot posledica zaÄetka formiranja Fe-hidroksidnih (limonitnih) gomoljev (SE 2006). Nastanek plasti z morskimi moluski povezujemo s plimskim tokom, ki je iz morske smeri po kanalu Rižane napredoval proti celini in prestopil njen obrežni nasip. Plimski tok je razen gline prenašal tudi lupine odmrlih morskih moluskov in jih odložil do - tedaj funkcionalne - kamnite strukture.
Razlika je v TJ 5 in 6 manj opazna. V TJ 5 se Z od plošÄ (SE 5010) zaÄnejo pojavljati bolj temni glineni sedimenti. V TJ 6 (SE 6011) pa V od plošÄ teÄe jarek zapolnjen s temno sivim sedimentom (SE 6015), kar bi kazalo na ostanek starejšega drenažnega sistema.
Poleg tega je primerjava Franciscejskega katastra (Slika 3) pokazala, da TJ 7 leži na obmoÄju, kjer je bil speljal morski kanal na solinsko polje. To v stratigrafiji lahko prepoznamo v SE 7009 in polnilih jarka. Tako bi pešÄeno nasutje (SE 7005) lahko predstavljalo nekakšno bariero na robu kanala ali pa gre zgolj za sediment, ki je nastal, ko je voda presegla rob struge (poplavljanje).
Arheološko najbolj perspektiven se je zdel predel na južnem robu obravnavanega obmoÄja (TJ 1a in TJ 2). Na levem bregu Rižane je bila na tem mestu odkrita rimska vila, zato bi na tem delu priÄakovali rimskodobno obalo. Vendar pa kljub preko 5 m globokemu izkopu (TJ 1a) nismo zasledili niÄ drugega kot poplavne sedimente Rižane. Na dnu sonde je bil odložen muljasto pešÄen sediment v menjavanju s tanjšimi plastmi (do najveÄ 4 cm) listnega odpada – ta je skoraj izkljuÄno sestavljen iz dobro ohranjenih odpadlih listov listavcev. Debelina tega ritmita je približno 1,2 m. Vmesne muljasto pešÄene plasti so delno karbonatne. Nedvomno dokazujejo, da je vmesni listni odpad nanešen kot aluvialen sediment. Na žalost pa ne moremo natanÄneje doloÄiti okolja sedimentacije: ali se je sediment odlagal na poplavni ravnici ali pa že na obmoÄju nekdanje delte Rižane, torej v brakiÄnem okolju. Odsotnost morskih moluskov bi lahko nakazovala na kontinentalno okolje poplavne ravnice.