IVANÄŒNA GORICA, NOVI CENTER
Vrsta del:
arheološki pregledi, arheološko izkopavanje
Tip najdišča:
prazgodovinska in rimsko dobna kulturna krajina
Naročnik:
Stanovanjski Sklad RS
Vodja del:
Ana Plestenjak
ArheoloÅ¡ka izkopavanja na in v okolici griÄa sv. Jožefa so prinesla nov vpogled v poselitveno sliko obmoÄja IvanÄne Gorice. Do sedaj lokacija ni bila poznana kot arheoloÅ¡ko najdiÅ¡Äe, rezultati raziskav pa so pokazali skorajda neprekinjeno Älovekovo prisotnost na tem obmoÄju od Äasa zgodnje bronaste dobe pa vse do danes.
Raziskave so se koncentrirale zlasti na severno in vzhodno vznožje griÄa. Ta del je bil v preteklosti izrazito podvržen vodnemu delovanju. Na ravnici so se prepletale struge potokov, slabo prepustna geoloÅ¡ka podlaga pa je povzroÄila, da se je ob veÄjih nalivih voda zadrževala dlje Äasa. Tak teren ni najbolj primeren za poselitev...
... zato tovrstne strukture v ravninskem delu tudi niso bile pogoste. Strukture, ki jih lahko pripisujemo poselitvi, smo zabeležili le na višjih delih terena – na vznožju griÄa in na vzhodnem delu spodnje ravnice, kjer je teren nekoliko privzdignjen.
Najstarejši ostanki segajo v Äas zgodnje bronaste dobe (med 2030 in 1880 pr.n.št.). Vezani so na obmoÄje najstarejše struge (4). Na njenem dnu je bilo odkritih veÄ jam za stojke. Namembnost teh elementov ni povsem jasna. Morda gre za ostanke prehoda Äez vodo, ali pa kakšnih drugih dejavnosti povezanih z vodo. Glede na obstoj teh elementov lahko v bližnji okolici predvidevamo poselitev oziroma kakšno drugo uporabo prostora, ki v tem Äasu do sedaj še ni bila izpriÄana.
V srednji in pozni bronasti dobi je ob zahodnem vznožju griÄa voda izdolbla novo korito t.i. strugo 3. V zasutjih je bilo veliko arheoloških najdb, med njimi velja izpostaviti žensko figurino. O tem, kako so le-te prišle v strugo, obstaja veÄ teorij. Ker je bil izkop zamejen s potrebami gradnje, ni zajel celotnega poteka struge, ki je prav na predelu, kjer se griÄ prevesi v ravnino zavila izven obmoÄja raziskav. Tako ni jasno, ali je voda izpodjedala breg in s tem poškodovala morebitne ostanke naselbine, za katere predvidevamo, da so ležali na poboÄju griÄa oziroma na njegovem vrhu. Dobra ohranjenost najdb znotraj struge priÄa o tem, da prenos materiala ni bil dolgotrajen in se ni odvijal na veliki razdalji. Lega, ohranjenost in tudi kronološka sekvenca najdb v koritu struge 3, nakazujejo možnost, da so bile najdbe namerno odložene v vodo, saj je najveÄ najdb ležalo prav na obmoÄju požiralnika na dnu korita.
Vodno delovanje je zaznamovalo to podroÄje tudi v Äasu starejše železne dobe. Na ravnici pod griÄem sv. Jožefa smo zasledili nov premik vodnega toka in formiranje t.i. struge 2. Razen gradiva, za katerega menimo, da je v novo strugo prišlo z dolbenjem novega korita skozi zasutja stare struge, so v strugi 2 ležale tudi železnodobne najdbe. Med slednjimi velja izpostaviti del fibule, ki morda pripada tipu fibul z oblogo in dobro ohranjeno železno suliÄno ost, ki kažeta na halštatski Äas. Tudi ti dve najdbi se nekoliko razlikujeta od tipiÄnih najdb, ki bi jih priÄakovali v morebitni erodirani naselbini. Tako se vprašanje o razlogih za prisotnost najdb v strugi nadaljuje tudi v tem Äasu.
Poleg najdb iz struge o zadrževanju Äloveka na tem obmoÄju v starejši železni dobi priÄajo tudi ostanki ognjišÄa, veÄ vzporednih jarkov ter posamezne jame, odkriti na severnem vznožju griÄa. Odkritih struktur ne moremo neposredno povezovati z naselbino samo. Ostanki so skromni in zelo neenakomerno razporejeni. Vežejo se zlasti na nekoliko višji in poslediÄno manjkrat poplavljeni del. Razumemo jih kot sledi aktivnosti, ki so se odvijale v kulturni krajini, morda na robu naselbine.
GriÄ je bil poseljen tudi v rimskem Äasu. Pri terenskih pregledih je bil na severnem poboÄju najden ostanek temelja zidu in ruševina s tegulami. Ker detajlne raziskave na tem obmoÄju še niso bile izvedene, lahko samo ugibamo, ali gre za manjši objekt, ali morda za del veÄjega kompleksa.
Ob zahodnem vznožju griÄa je bil najverjetneje konec 1. ali v 2. stoletju n. š. izkopan raven jarek, v katerega postavljena kamnita struktura, ob njej pa so se na izravnavi ohranili sledovi kolesnic. Funkcije kamnite strukture ne poznamo. Nagibamo se k možnosti, da gre za del ceste, ki se je od glavne ceste Emona – Siscia odcepila proti StiÄni. Cesta Emona – Siscia je bila dokumentirana pri preteklih izkopavanjih na dveh delih, ob izgradnji avtocestnega prikljuÄka in ob gradnji bencinskega servisa (IsteniÄ 2008; Josipović ustno) in je tekla le okoli 200m južneje. Odkriti jarek oziroma struktura sta tekli natanko v smeri proti cesti in bi slednjo presekali pod pravim kotom. Kamnito strukturo bi lahko pripisali grobi podlagi za cesto. Podobno, a z manjšimi kamni, so uporabili tudi za gradnjo glavne ceste Emona – Siscia (Predan 2006, 197-198, BrešÄak 2006, 200-201, IsteniÄ 2008). Podobno groba struktura cestne osnove pa je poznana npr. tudi pri gradnji rimskih cest na poboÄju Sermina (Plestenjak et al. 2010). Vendar pa je sama gradnja in zlasti postavitev kamnite strukture v jarek, ki ga je kadarkoli lahko poplavilo, nekoliko nenavaden. Zato dopušÄamo tudi druge možnosti uporabe strukture. Ker je gradnja takšne strukture pomenila velik poseg v prostor in je potrebovala veliko delovne sile, pa lahko s precejšnjo gotovostjo trdimo, da je šlo za pomembno, verjetno celo javno (infra)strukturo.
ÄŒas pozne antike je prinesel opustitev vzdrževanja strukture. Jarek so vode uporabile za novo strugo. Ob tem je prišlo do delne erozije jarka ter tudi same strukture. Postopoma pa so vode jarek zasule s sedimenti. Na vznožju griÄa so bili najdeni ostanki peÄi oziroma kurišÄ, ki so z radiokarbonsko datacijo datirane v drugo polovico 5. in 6. stoletje. Kar kaže, da se je Älovek v tem Äasu še zadrževal na tem obmoÄju.
Vsrednjem in novem veku je bilo podroÄje uporabljano predvsem za agrarne dejavnosti. O tem priÄajo tudi katastri iz 19. stoletja. Na vznožju griÄa se je obÄasno še zadrževala voda, zato zemlja ni bila med najkvalitetnejšimi. Vse do konca 20. stoletja na obmoÄju griÄa sv. Jožefa ni bilo veÄjih posegov. V 1990ih letih pa so na zahodni strani vrha vzpetine zgradili cerkev sv. Jožefa, po kateri je griÄ dobil tudi ime.